Şehir Hastanesi çevresinde simsarlar baş gösteriyor

Ankara Eczacı odası başkanı Taner Ercanlı "Bilkent şehir hastanesi çevresinde simsarlar baş gösteriyor. Kapatılan hastanelerin çevresi ölü şehir haline geldi" dedi.

Şehir Hastanesi çevresinde simsarlar baş gösteriyor

Ankara Eczacı odası başkanı Taner Ercanlı "Bilkent şehir hastanesi çevresinde simsarlar baş gösteriyor. Kapatılan hastanelerin çevresi ölü şehir haline geldi" dedi. 

Ercanlı düzenlediği basın toplantısında Eczacıların karşı karşıya kaldığı sorunları gündeme getirdi. Taner Ercanlı Ankara Bilkent'te faaliyete geçen şehir hastanesinin halkın sağlığa ulaşmasında bazı sıkıntılara neden olduğunu belirterek "şehir hastanesi çevresinde eczane bulunmaması, hastalarımızın ilaca ulaşamamasına neden olmakta ve o bölgede illegal yapılar ortaya çıkmakta, hastane çevresinde ilacını alacak bir eczane bulamayan halkımızın karşısına simsarlar çıkmaktadır. Planlı bir taşınma yapılmaması kapatılan hastanelerin çevresinde hizmet veren eczacılarımızın zor duruma düşürmüştür." dedi.

KAŞE KARGAŞASI YAŞANMAKTADIR

Hastanelerin taşınma sürecinin plansızlığından kaynaklanan bir diğer sıkıntının reçetelerde yaşandığını belirten Ercanlı "Reçetede bulunan hekim kaşesi ile ilacı yazan hekim farklılık göstermektedir. Henüz kaşesini teslim almamış olan hekimler ya başka bir hekim arkadaşının kaşesini kullanmakta ya da şehir hastanesinde muayene ettiği hastasına eski hastanesindeki kaşesi ile reçete yazmaya devam etmektedir" dedi. 

ŞEHİR HASTANESİ ETRAFINDA ECZANE OLABİLECEK YAPI YOK

Redaktör haber dergisi sorumlu yazı işleri Müdürü İbrahim Gökdemir'in "Mağdur olan eczacıların mağduriyetinin giderilmesi adına şehir hastasende veya yakınlarında kendilerine bir yer gösterilmesi için yetkililerle görüşme sağladınız mı? veya kişisel bir başvuru yapıldı mı?" şeklinde ki sorusuna Başkan Taner Ercanlı "Bilkent şehir hastanesinin etrafında eczane olabilecek bir yapı veya ticari alan yok" şeklinde cevap verdi. Ercanlı eski hastanelerin kapatılmasına bir anlam veremediklerini de dile getirirken "Bilkent şehir hastanesi olmalı ama eski hastanalerde kapatılmamalıydı" dedi.

İLACA ERİŞİM ZORLANDI

Ercanlı ilaç kurunun en çok kranik hastaklıklarda kullanılan ilaçları etkilediğine de dikkat çekerek ilaç fayat kararnamesini eleştirdi. "Ülkemizde ki ilaçların dönemsel avro değeri, Avrupa Birliği üyesi olan ve en ucuz ilaç fiyatına sahip beş ülke referans alınarak hesaplanmaktadır. Son olarak Şubat 2019 tarihinde yapılan değişiklikle bu değer 3.40 olarak belirlenmiştir. Ancak dönemsel Avro değerinini avro kuru ile arasında meydana gelen makas farkı, pek çok firmanın ilaçlarını Türkiye pazarından çekmesine ya da piyasaya kısıtlı ilaç sunmasına neden olmaktadır. Özellikle kanser, astım, KOAH, hipertansiyon ve MS gibi kranik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunması ile ilgili sıkıntılar yaşanmaktadır. Hastalarımızın ilaca erişimini zorlaştıran başka bir etmen ise SUT'ta yapılan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yapılan değişiklikle daha önce nöroloji uzmanlarınca reçetelenen bazı ilaç gruplarının sadece psikaytr uzmanları tarafından yazılması şeklinde ki düzenleme netisecesinde, hastalarımızın bu ilaçlara erişiminde sıkıntılar baş göstermiştir" dedi. 

 

 


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.