Ustalık dönemimiz Haymana’nın atılım yılı olacak

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut kapılarını Redaktör Haber dergisine açtı. Belediye Başkanlık makamında Sorumlu yazı işleri Müdürümüz İbrahim Gökdemir'in sorularını yanıtlayan Başkan Turgut, Görevdeki ilk dönemini çıraklık dönemi olarak nitelendirirken ikinci döneminde kalfalık ve ustalık dönemini bir arada geçireceğini ifade etti. 

Ustalık dönemimiz Haymana’nın atılım yılı olacak

Görevdeki ilk dönemini çıraklık dönemi olarak nitelendiren Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut buna rağmen Haymana- Ankara karayolu, Haymana Termal Suyunun Dünyanın En İyi Termal Suyu olarak tescillenmesi, Haymana’nın Tarihi Milli Park ilan edilmesi, taziye evi, yağmur suyu gibi birçok hizmeti hayata geçirdiklerini, içme suyu yenileme projesi ve doğalgaz projesi gibi birçok hizmetin de çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. 31 Mart’ta milletin takdiriyle tekrar seçildiğini belirten Başkan Turgut kalfalık ve ustalık dönemini bir arada geçirip Haymana’nın atılım dönemi olacak hizmetlere imza atacaklarını söyledi.

Tarihi Milli Park İlan edildik

Göreve geldiklerinde “İlk İşimiz Milli Park” dediklerini ve yaptıkları çalışmalarla Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği son topraklar olduğunu ülkemizde ve dünyada duyulmasını sağladıklarını bunun sonucunda da Tarihi Milli Park İlan edildiklerini belirten Başkan Turgut “Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği ve düşmanın durdurulduğu son nokta Haymanamızı 2015 yılında  ‘Tarihi Milli Park’ ilan eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlar kurulumuza teşekkür ediyoruz. Şu ana kadar 3000 şehit mezarı bulundu. Şehitliklerimiz yapıldı. Tamamen bittiğinde Haymanamız ikinci Çanakkale olacak. Son 4 yılı uluslararası olmak üzere “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu”nu düzenliyoruz. Yurtiçinden ve yurtdışından önemli akademisyenler Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemini anlattılar. Bu sempozyumlardaki sunuları kitaplaştırdık. Ayrıca her yıl Şehitlerimizin anısına Meşaleli Yürüyüş etkinliği düzenliyoruz. ” dedi.

Haymana kaplıcaları “Dünyanın En İyi Termal Suyu”

 Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle hazırladıkları projeyle Haymana Termal Suyu’nu “Dünya’nın En İyi Termal Suyu” olarak tescil ettirip ülkemizde ve yurtdışında tanıtım çalışmaları yaptıklarını söyleyen Başkan Turgut “Yurt dışında 6 ülkede yurtiçinde önemli turizm fuarlarında Haymana termal suyunu tanıttık. Suyumuz “Dünyanın En İyi Termal Suyu” olarak tescillendi. Her bütçeye uygun tesislerimiz var.” dedi.

Bu dönem yapacakları projelerinin bu iki önemli projenin yanında Haymana’ya daha da değer katacak projeler olacağını ifade etti.

 Bir Kür Şehri Haymana

Dünyanın en iyi termal suyuna sahip olduğumuz için bu alanda termal ve kür şehri kurulması için ulusal ve uluslar arası projelerle kurulacak tesisler hizmet vermeye başlayacaktır.

Doğalgaz’a kavuşuyoruz

Yaptıkları yoğun çalışmalar ve takip sonucu Haymana’yı doğalgaz yatırım programına aldırdıklarını dile getiren Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Alt yapı çalışmaları sürüyor, vatandaşlarımız da abonelik işlemlerini yapıyorlar. Bir aksilik olmazsa Haymana’mız bu kış doğalgaz kullanacak.” dedi.

Millet Bahçesi yapacağız

Bu dönem yapmayı planladığı projelerden de bahseden Başkan Turgut Haymana’ya değer katacak bir millet bahçesi yapacaklarını ifade etti. “Hasan Ağa deresi diye tabir ettiğimiz mevkiiye Millet Bahçesi yapacağız. Projesi hazır, imarını yaptırdık. Oradaki vatandaşlarımızın da mağdur olmayacağı bir çalışmayla yapacağız. Hem vatandaşlarımızın karlı çıkacağı hem de Haymana’mıza değer katacak bir proje olacak. Adını ‘Son Kale Haymana Millet Bahçesi’ koyacağız.” diyen Başkan Turgut Millet Bahçesinin yanı sıra “Vadi Projesi” ve “Toki altı vadi projesi” adlı iki önemli projelerinin daha olduğunu belirtti.

Yeni Sanayi sitesi kuracağız

Mevcut sanayi sitesinin ilçenin girişinde olduğunu ve turistik bir ilçeye girişte hoş bir görüntü oluşturmadığını ifade eden Başkan Turgut yeni bir sanayi sitesi yapacaklarını ve sanayiyi oraya taşıyacaklarını belirterek mevcut sanayinin yerini de turistik bir ilçeye yakışır şekilde yeniden düzenleyeceklerini belirtti.

Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi bölgesi projesi üzerinde çalışıyoruz

Haymana’nın turistik bir ilçe olmasının yanı sıra önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunu ifade eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Haymana’nın tarım ve hayvancılık potansiyelini üst seviyeye çıkarmayı istiyoruz. Haymana’nın biraz dışında Konya, Ankara ve Polatlı güzergâhlarının kesiştiği bir kavşak noktasında çok büyük bir alana kurmayı planladığımız hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi hem hemşehrilerimiz için önemli bir gelir kaynağı hem de istihdam kapısı olacak.” dedi.

Kentsel Dönüşüm ve alt yapı önceliğimiz olacak

Bu önemli projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm ve alt yapı çalışmalarına önem vereceklerini ifade eden Başkan Turgut “ Haymana’mızın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Ayrıca önceden köy olan Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşen yerlerde alt yapı sıkıntıları var. Önümüzdeki dönem önceliğimiz bu iki konuyu çözmek olacak.” diye konuştu.

Sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi arttıracağız

Bu dönem Haymana Belediyesi olarak imkânlar dâhilinde Konya, Nevşehir ve Çanakkale gezileri, yetişkinler ve çocuklar için tiyatro gösterileri, konserler ve söyleşiler gibi önemli sosyal kültürel faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Turgut “Bu faaliyetlerimizi daha da arttırarak sürdüreceğiz. Bunun yanı sıra hanımlarımız için üretim atölyeleri, kültür sanat topluluğu kurulması ve yöresel lezzetlerin tanıtılması için “Haymana Mutfağı” kurulması gibi projelerle sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

7’den 70’e herkesin sevdiği başkan

5 yıldır Haymanalılarla iç içe olduğunu belirten Başkan Turgut bayramlarda, düğünlerde ve taziyelerde hemşerileriyle bir arada olduğunu ifade etti. Bunun karşılığında da 7’den 70’e her Haymanalıdan sevgi gördüğünü söyleyen Turgut “Yaşlılarımız ve çocuklarımızdan yoğun ilgi görüyorum. Tabii çocukların sevgisi bir başka. Bu dönem onlar için parklar ve oyun grupları yaptık. Tiyatro faaliyetlerinde bulunduk. Bayramlarda dış mahallelerimizdeki çocuklarımız için “Köyümüzde Şenlik var” etkinlikleri düzenledik. Önümüzdeki dönem inşallah çocuklarımız için daha fazlasını yapacağız.” diye konuştu.

 

 

Özdemir Turgut kimdir?

1955 yılında Haymana Yenice'de (Sındıran) doğan Özdemir Turgut, eğitimini tamamladıktan ve askerlik görevini yaptıktan sonra 1977 yılında Ankara’da çalışma hayatına başladı. Başta demir–çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda faaliyetlerde bulundu. 2004 mahalli seçimlerinde Ak Parti 1.Sıra İl Genel Meclis Üyesi, 2009 Mahalli İdare Seçimlerinde Ak Parti 1.Sıra İl Genel Meclis Üyesi seçilen Turgut halen AK Parti Haymana Belediye Başkanı olarak görev yapıyor.  Evli olan Başkan Turgut 3 çocuk ve 5 torun sahibi.

 

 

 


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.