Şükrü Orhan : Abilere kardeş, kardeşlere abi olmaya geldik

Ankara Esnaf Sanatkârlar odası Başkanı Şükrü Orhan “Ankara esnafımız yalnız değildir. Biz onlara maddi olarak bir şey veremesek te manevi olarak her zaman yanlarındayız. Sorunlarını dinliyoruz, aşamadıkları noktada bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

Şükrü Orhan : Abilere kardeş, kardeşlere abi olmaya geldik

Röportaj: İbrahim Gökdemir

Türkiye’nin en genç Esnaf Sanatkarlar oda başkanı olan Şükrü Orhan kapılarını Redaktör Haber dergisine açtı. Yaklaşık 1,5 yıl önce Ankara Esnaf Sanatkarlar oda başkanlığına seçilen Şükrü Orhan aynı zamanda 15 Temmuz hain darbe gecesinde işgal edilen TRT’ye ilk girerek hainlerin elinden TRT’nin kurtulmasına vesile olan kahramanlardan bir tanesi.

Şükrü Orhan ile göreve başladığı 1,5 yıllık süre içerisinde ki çalışmalarından, Esnafın şuan ki ekonomik durumuna, Hükümetten beklentilerinden 15 Temmuz hain darbe gecesinde yaşadıklarına kadar pek çok konuyu siz değerli okuyucularımız için ele aldık. Şükrü Orhan, çaresiz, tek başına işini yürütmeye çalışan pek çok esnafın kimsesi olmak üzere bu yola çıktığını belirtirken “Abilere kardeş, kardeşlere abi olmaya geldim” diyor.

İşte o röportajımız;

-Aday oldunuz ve Ankara esnafının en saygın teşkilatlarından birisinde Başkansınız. Neler yaptınız bu süreçte ?

1,5 YIL BOYUNCA 2.600 ESNAFI ÜÇ DÖRT DEFA DOLAŞTIM

Seçimlerden 1,5 yıl önce başladım çalışmaya. Yani 1,5 yıl adaylık sürecim oldu. Sen şu partilisin, bu partilisin diye kimseyi ayırt etmedik. Hepsiyle görüştük. Tuzluçayır da da esnafımız var, Sincan’da da esnafımız var. Hüseyin gazide, Kıbrıs köyünde de esnafımız var oralara da gittim. Sen uzaksın, sen yakınsın demedim. Odamıza kayıtlı 2900 kayıtlı üyemiz var. Adreslerinde bulunan 2600 esnafımızı en az üç dört defa ziyaret ettim. Kendimizi anlattık, maddi hiçbir söz vermedik, manevi olarak esnafımızla olduğumuzu belirttik. Ben bürokrat bir babanın oğluyum, yıllardır babam belediyeciliğin içindeydi. Her belediyede bir tanıdığımız var. Bunu esnaflarımızın lehine nasıl kullanırız diye adaylık çalışması yaptık. Abilerimiz, kardeşlerimiz, ablalarımız gelerek bize destek oldular. 3 adayın yarıştığı seçimlerde fark atarak seçimi aldık.

Türkiye’nin en genç oda başkanıyım. Seçimlerimizin akabinde birliğimizin seçimi oldu ve orada da denetim kurulu üyesi oldum. Teşkilatçılık ekip işi. Biz hep söyledik kimsesizlerin kimsesi olmaya geliyoruz dedik.

KİMSESİZ ESNAFIMIZ YOK BİZ VARIZ

Örneğin, Mamak bölgesinde esnafım, Mamak belediyesinde çözülmesi gereken bir işim var. Ahmet abi benim şu işim var nasıl hallederim, Mehmet abi şöyle bir işim var nasıl hızlandırabilirim, Hasan abi bana bir yol göster diyebiliyorum. Ama kimsesi olmayan esnafımızın başına bir iş geldiğinde tanıdığı yok, sistemi bilmiyor yanında kimse olmayınca çaresiz kepenk kapatıyor. Çünkü çözüm bulamıyor. Biz işte bu esnafımızın yanında olalım, onlara yol gösterelim dedik.

-Peki yaptınız mı?

ÜCRETSİZ HUKUK DANIŞMANLIĞI HİZMETİ GETİRDİK

Göreve gelir gelmez verdiğimiz sözlerden bir tanesini uygulamaya koyduk. Odamızda bir avukat ile anlaştık ve üyelerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermesini sağladık. Haftada en az bir gün avukatlık hizmetimiz oluyor. Her hafta Perşembe günü avukatımız geliyor ücretsiz bir şekilde avukatlık hizmeti veriyor. Çeki, senedi olan esnaflarımız, tahsilat yapamayan kardeşlerimiz hukuki her türlü sorunu olanlar Perşembe günleri odamıza gelerek Avukatımızdan bilgi alıyor ve yol haritasını belirleyerek süreci başlatıyor.

KOSGEB UZMANLARI ESNAFIMIZI BİLGİLENDİRİYOR

Bunun yanı sıra Haftada bir gün ücretsiz KOSGEB danışmanlığı veriyoruz. KOSGEB uzmanı bir kişi ile yine odamızda esnaflarımız buluşuyor KOSGEB’ten en iyi şekilde nasıl faydalanabilirler bununla ilgili süreç ve evrak hazırlığı konusunda net bilgiler alarak yollarına bakıyorlar.

Ben her hafta esnaf ziyareti yapıyorum. Çıkamadığım günler elimde telefonumla mutlaka günde 10’a yakın esnafımızı arar hal hatır sorarım. İşlerinde bir sıkıntı var mı? Yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı? İstişare ederiz. 2 adet cep telefonu kullanıyorum ve 24 saat telefonumu açık tutuyorum. İlginçtir, gece saat 2,5’ta arayıp da krediler üzerine bilgi almak isteyen oluyor. Eğer gece saat 2,5’ta arayan kişinin telefonuna bakıyor da sorusuna karşı bir cevap verebiliyorsan ondan mutlusu yok.  Esnaf kendisinin dinlenmesini istiyor. Terapi istiyor. İlgilenildiğini gören esnaf mutlu oluyor. Esnaf mutlu olunca bizde mutlu oluyoruz.

-Piyasalarda bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Esnaf nasıl etkilendi?

ALDIĞIMIZI YERİNE KOYAMIYORUZ KOYSAKTA AYNI FİYATA SATAMIYORUZ

Şuan piyasalarda bir daralma var. Hükümet, esnafımıza toplam da 25 Milyar TL kredi desteği açıkladı. Bir nebze olsun esnafımıza nefes oluyor. Şu da bir gerçek ki esnaf sattığını yerine koyamıyor. Koysa da aynı fiyattan bulamıyor. Haliyle aynı malın bir daha ki satışı zamlı oluyor. Adına da “Fırsatçı” deniliyor. Bunun böyle olmadığı bilinmeli.

Bankaların daha çok kazandırdığı bir dönem yaşıyoruz. 200 bin TL parası olan bir kişi yatırım yapmak yerine Bankaya bırakıyor parasını ve aylık 5 bin TL faiz alıyor. 200 bin TL paran olsa esnaflık mı yaparsın Mevduat faiziyle mi geçinmeyi tercih edersin. Şükürler olsun bizlerde faizle geçinmek gibi bir durum yok ama Hükümetimizin Mevduat faizlerini mutlaka düşürmesi gerekiyor. Çok yüksek, Bankalar yüzde 25,27, 29 ile mevduat faizi veriyorlar.

-Hükümetten beklentiniz nedir?

KAYITSIZ ESNAF KALMAMALI

Ankara esnafı adına hükümetten vergi mükellefi, oda kaydı olmayanların biran evvel tespit edilmesini istiyoruz. Vergi ödeyen bir esnafla vergi dairesine kayıtı dahi bulunmayan bir esnaf bir olamaz. Adam zücaciye dükkânı açmış vergi kaydı yaptırmamış, odalara kayıtlı değil. Vergisi yok algısı yok. Diğer esnaftan daha az fiyata satıyor ve haksız rekabet doğuyor. Şikâyet olursa gidip tutanak tutuluyor yoksa devam ediyor.   Kayıtsız çalışanlar hızla tespit edilmeli. Biz tutanak tutup belediyeye gönderiyoruz ancak sonuçsuz kalabiliyor. Çünkü belediyelerde siyaseten yönetiliyor. Sincan’da AK Partili, Çankaya’da CHP’li, Etimesgut’ta MHP’li bir esnafsan herkes birbirini idare ediyor. Siyaseten bu iş olmaz. Denetimlerde ilçe belediyesine yazdığımız zaman yanımıza zabıta veriyorlar. Ama zabıta da belediye personeli sonuçta. Biz diyoruz ki, Valilikten, il emniyetten birini versinler, bizde odamızdan birisini verelim, üçü birden denetim yapsın. İşte o zaman kaçak kalmaz.

KDV ORANLARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

KDV oranlarında orantısızlık var. Düğün salonlarının KDV si yüzde 18’dir. Ancak gel velakin Otel’de düğün yapanların KDV’si ise yüzde 8’dir. Hizmet sektörüymüş. Bunu her platformda dile getiriyorum ama bana söylenen haklısınız ama mevzuat deniliyor. KDV’ler çok yüksek yüzde 5’e sabitlenmelidir. Belediyeler esnaftan işgaliye bedeli alıyorlar. Çok yüklenmemesini istiyoruz.

SGK PRİMLERİ DÜŞÜRÜLMELİDİR

Esnafın sorumlulukları var. Bağkur primi var, elektriği, kirası, suyu, stopajı var. Çalışan sadece evinden sorumludur. Buradan şuna gelmek istiyorum. Ben esnafım sabah 8.00’da açıyorum gece 24.00’ da kapatıyorum benim bağ kur primim 756 TL. Elemanım sabah 10.00 da geliyor akşam 16.00’da gidiyor. Sigorta primi 1050 TL. Bunda bir dengesizlik var. Aslında işverenin bağ kur primi yüksek, çalışanın SGK primi düşük olmalı. Bugün asgari ücretli bir elemanın aylık 3.500 TL maliyeti var. 10 kişi çalıştıran bir esnafı düşünelim aylık 35.000 TL sadece personel gideri var. Bunun içinden nasıl çıkılır. Asgari ücrete bir şey dediğimiz yok ama SGK primlerinin düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

BELEDİYELER DÜĞÜN SALONLARINDAN VAZGEÇMELİ

Belediyelerin parkları, kafeteryaları hepsi düğün yapıyor. Normalda bir düğün salonu olabilmesi için mevzuat 124 kriter istiyor. Benzinliğin yanında belediyenin parkı var orada düğün yapıyor. Altı park üstü cami orada düğün yapılıyor yapamaz. Ankara’da sokak düğünlerine de serbestlik geldi. Bu yanlıştan da biran evvel dönülmelidir.

-15 Temmuz hain darbe gecesinin 3. Yılına girdik neler söylersiniz?

TRT’YE İLK GİRENLERDENİM BUGÜN OLSUN FAZLASINI YAPARIM

15 Temmuz hain darbe girişimi gibi bir geceyi bu ülke de yaşadık. Ben o zaman oda başkanı değildim. Düğün salonunda oturuyorduk. F16 ların geçtiğini duyduk ve kardeşim aradı “Fetöcüler darbe yapıyormuş” dedi. Hemen Kızılay’a geçtik. Oradan Genel kurmayın önüne gittik. Arkadaşlarımız TRT’de sıkıntı olduğunu söylediler. Bir grup arkadaşla TRT binasına gittik. Hiçbir şeye aldırış etmeden tedbirli bir şekilde TRT binasına girdik ve TRT’yi hainlerin elinden kurtardık. TRT’ye ilk giren kişilerden birisiyim. Bugün olsun daha fazlasını yaparım.

Piyasalarda bugün yaşanan olumsuz havanın bir diğer asıl sebebi de aslında 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Sadece onunla kalmadı, topla tüfekle ülkemizi ele geçiremeyeceğini anlayan hainler hemen arkasından bir de eknomik darbe yapmaya kalktılar ve Doların ateşini yükselttiler. Ancak millet olarak onun da üstesinden geldik. Ulus’ta esnaflarımızı toplayarak dolar bozdurma eylemi gerçekleştirdik. Maddi olarak bir şey yapamasak da manevi olarak devletimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.

ZORLUKLARIN ALTINDAN DEVLET MİLLET EL ELE KALKACAĞIZ

Esnaflık Ahilik geleneğinden gelen bir durum. Yanyana iki esnaftan biri iş yapamazken diğeri dükkanını kapatırmış. Günümüz de bunu yapan üç beş kişide olsa var. Ülkenin büyük bir yoğunluğunu esnaf teşkilatı oluşturuyor.

Bu süreçler atlatılacak. Böyle kalacak değil. Bütün esnaf arkadaşlarımıza işlerine sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunuyorum. Devletimiz uygun krediler veriyor. Bu kredileri işlerinde kullandıkları takdirde sonuçta başarıya ulaşacaklarına inanıyorum. Devlet millet olarak el ele vererek bu zorlukların altından kalkacağız. Birliğimiz daim olsun.

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.