Obezite hükümetlere ek maliyet getiriyor

Sağlıksız yeme alışkanlığı, hükümetlere yılda 2 trilyon ABD Doları maliyet getiriyor!

Obezite hükümetlere ek maliyet getiriyor

 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Bölge Alt Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu “Dünya çapındaki ölümlerin 5'te biriyle ilişkilendirilen sağlıksız yeme alışkanlıkları, yılda 2 trilyon ABD Dolarına yaklaşan maliyetiyle, hükümetlerin sağlığa ayırdıkları bütçelerin üzerinde, büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu, mevcut gıda sistemimizin sürdürülebilir olmadığının açık bir göstergesidir. Odağımızı daha fazla gıda üretmek yerine, daha güvenilir gıda üretmeye çevirmeliyiz.”dedi.

Tema, sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya

2019 Dünya Gıda Günü kapsamında “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile #açlığa son verilmiş bir dünya” temasıyla düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü, Endüstriyel Trans Yağların Eliminasyonu, Sürdürülebilir Kalkınma için Gıda Güvenliği ve Risk Yönetimi” Sempozyumu, 4 Ekim 2019 tarihinde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Bölge Alt Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu’nun konuşmasıyla  açıldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi (WHO) tarafından, Gazi, Fırat ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin iş birliğiyle, Elazığ'daki Ramada by Wyndham Otel'de düzenlenen sempozyuma, hükümet, sivil toplum kuruluşları, akademik dünyadan birçok yetkili,temsilci ve üst düzey konuşmacı ile panelistler katıldı.

Dünya Gıda Günü kutlandı

Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, Dünya Gıda Günü’nün her yıl kutlandığını, dünyada açlığın ve kötü beslenmenin her türünün sona erdirilmesi ve herkes için gıda güvenliği ve sağlıklı beslenmenin temin edilmesi gerekliliğinin altını çizen Orta Asya Bölge Alt Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, SOFI 2019 raporuna göre; dünyanın açlığa karşı yıllardır sürdürdüğü mücadelede, belli bir ilerleme kaydettiğini, ancak bugün yetersiz beslenen insan sayısının yeniden artış gösterdiğini söyledi.

Gutu, 820 milyondan fazla insanın, yaklaşık her 9 kişiden birinin, açlıkla mücadele ederken, obezitenin özellikle okul çağı çocuklarında ve yetişkinler arasında artmaya devam ettiğini belirtti. 

Sağlıksız beslenme, çeşitli hastalıklar ve bazı kanser türlerinde riskli

Sağlıksız beslenmenin; kardiyovasküler hastalıklara, diyabete ve bazı kanser türleri gibi, bulaşıcı olmayan hastalıklarda ölümlere sebep olan risk faktörlerinin başında geldiğine dikkat çeken Viorel Gutu

“Dünya çapındaki ölümlerin 5'te biriyle ilişkilendirilen sağlıksız yeme alışkanlıkları, yılda 2 trilyon ABD Dolarına yaklaşan maliyetiyle, hükümetlerin sağlığa ayırdıkları bütçelerin üzerinde büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu, mevcut gıda sistemimizin sürdürülebilir olmadığının açık bir göstergesidir. Odağımızı daha fazla gıda üretmek yerine, daha güvenilir gıda üretmeye çevirmeliyiz.”dedi.

Aşırı kilo,obezite, yetersiz beslenmenin ekonomiye etkisi,3,5 trilyon dolar

Sempozyumda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu da, sağlıklı beslenme uygulamalarının erken yaşlarda başladığını söyledi. Anne sütünden başlayan beslenmenin sağlıklı gelişimi destekliğini ve bilişsel gelişime katkı sağladığını ve özellikle uzun vadede obezite ve gelecek yıllarda bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme riskini azaltma gibi, uzun vadeli faydalarını anlattı;

“Her türlü dengesiz beslenme, aşırı kilo ve obezitenin yanı sıra, yetersiz beslenme ve mikro besin yetersizliği; her ülkede kabul edilemez bir şekilde yüksek ekonomik ve sosyal maliyetlere neden olan, dünya çapında yaygın bir problemdir. Bu problemlerin küresel ekonomiye olan etkisi, yılda 3,5 trilyon dolar olarak hesaplanmaktadır.”

Sorun, hayat tarzlarımızın yanlış olması

Yine açılışta konuşan  BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez ise  “Türkiye’nin de kabul etmiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, dünya genelinde insani kalkınma için birleştirici ilkeleri oluşturur. Benim gibi Türkiye’ye yeni gelen birisi, ne kadar ilerleme kaydedildiğini rahatlıkla görebiliyor. Kalkınma ekonomisti olarak bana göre sorun, paranın, gıdanın ya da teknolojinin olmaması değil, hayat tarzlarımızın yanlış olmasıdır.” dedi. Viorel Gutu, Pavel Ursu ve Alvaro Rodriguez'den sonra, Elâzığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının, 2030 yılına kadar içerdiği 17 hedef

Bilimsel gelişmelere paralel olarak, pek çok hastalığın nedeninin beslenme olduğunun araştırmalar ile kanıtlandığını anlatan Başkan  Şerifoğulları, "Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 2030 yılına kadar içerdiği 17 hedefin, ikincisi olan açlığa son; bu sempozyumun da ana temasını oluşturmaktadır. 

Bunun yanında, açlığa son ile sadece açlığın sonlandırılması ifade edilmemektedir. Bu hedef ayrıca gıda israfının önlenmesi, sağlıklı beslenmenin ve gıda güvenliğinin sağlanması ile sürdürülebilir tarımın desteklenmesi hedeflerini de içermektedir." dedi.

Türkiye’de bulaşıcı olmayan hastalıklardaki ölüm ihtimali

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili Müşerref Pervin Tuba Durgut da konuşmasında, birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de 30 ile 70 yaş arası ölümlerin, yaklaşık ?’inin bulaşıcı olmayan hastalıklardan

kaynaklandığını ve Türkiye’de bulaşıcı olmayan hastalıkların neden olduğu ölüm ihtimalinin ise   olduğunu belirtti.

Bu oranın gelişmiş ülkelerde ise civarında olduğuna dikkat çeken Durgut; ilgili tüm sektörlerin katılımı ile ülkemizdeki sigara tüketiminin ve trans yağ kullanımının azaltılması ve çocukluk çağında sağlıklı beslenmeyi destekleyen çok paydaşlı

yaklaşımları desteklediğini açıkladı.  

Gıdasını üretemeyen ülkeler bağımsız olamaz 

T.C. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç da, açılış katılarak bir konuşma yaptı ve şunları söyledi; “Gıda güvenliği konusunda iddialıyız ve Dünya’daki en sağlıklı gıdayı üreten ülkelerden biriyiz. Bağımsızlığın mutlak gerekliliklerinden birisi de, sağlıklı gıdayı üretmektir ve bu çerçevede, gıdasını üretemeyen ülkeler bağımsız olamaz. Bunun için de küresel iklim değişikliği, toprakların ve su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanımının sağlanması gerekmektedir.”

Protokol konuşmaları, Elâzığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın konuşmasıyla sona erdi. Vali  Kaldırım,bu kadar önemli bir sempozyuma Elâzığ olarak ev sahipliği yapmaktan ötürü, ne kadar mutlu olduklarını söyledi ve  gıda güvenliği ve sağlıklı beslenmenin, tüm toplumları yakından ilgilendirdiğini ve herkesin gündeminde öncelikli olarak yer alan bir konu olduğunu belirtti.

Endüstriyel trans yağlar, kalp krizi ve ölüm riski

 “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü, Endüstriyel Trans Yağların Eliminasyonu, Sürdürülebilir Kalkınma için Gıda Güvenliği ve Risk Yönetimi” Sempozyumu, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, sağlığın desteklenmesi, endüstriyel trans yağlar, kalp krizi ve ölüm riski ve trans yağlar nelerdir? Türkiye’de trans yağların mevcut kullanımı konularını içeren ana panel ile devam etti. Gün boyu süren sempozyum kapsamında, katılımcılar birçok kilit noktaya değindi.

Sempozyumun ikinci paneli “Gıda sistemleri, bu sistemler diyet ve beslenmeyi nasıl etkiler?” konu başlığı altında devam etti. 

Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı Yasemin Açık,oturum başkanlığı yaptı 

Panel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalnız ve Elâzığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat başkanlığında, FAO Gıda Güvenliği Sorumlusu Keigo Obara, Tarım ve Orman Bakanlığı Risk Değerlendirmesi Dairesi Başkanı Şenay Eken, Diyetisyen & Köşe Yazarı Dilara Koçak, Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden  Prof. Dr. Efsun Karabudak’ın katılımıyla sürdü. 

Katılımcılar, gıda çevreleri, gıda kalitesi ve gıda güvenliği konusunun önemine, gıdaların nasıl ve nerede hazırlanacağının, pişirileceğinin, depolanacağının ve yeneceğinin seçiminde tüketici davranışları konularına değindiler. Günün son paneline, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Bekir Keskinkılıç ve Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı Yasemin Açık,oturum  başkanlığı yaptı ve şu isimler konuştu;

Onkoloğu Yavuz Dizdar,TÜGİS ve MÜMSAD katıldı

Kardiyolog & Köşe Yazarı Demet Erciyes, Diyetisyen & Köşe Yazarı Selahattin Dönmez, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkoloğu Yavuz Dizdar, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TÜGİS) Genel Sekreteri İlknur Menlik, Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ ve Basın Danışmanı Zeynep Demir.

 

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.