2020 Bala’nın yılı olacak...

Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran İstanbul’un yarısı büyüklüğünde bir yüzölçüme sahip Bala’nın gelişimi ve geleceği için çalıştıklarını belirtti. “Niyetimiz hayır, Akıbetimizde hayır. Herşey Bala için. 2020 Bala’nın yılı olacak” dedi.

2020 Bala’nın yılı olacak...

Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran İstanbul’un yarısı büyüklüğünde bir yüzölçüme sahip Bala’nın gelişimi ve geleceği için çalıştıklarını belirtti. “Niyetimiz hayır, Akıbetimizde hayır. Herşey Bala için. 2020 Bala’nın yılı olacak” dedi.

Bala’nın 2372 m2’lik bir yüzölçümü olduğunu belirten Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran Belediye Başkanlığında geçirdiği 10 aylık dönemi değerlendirdi. Seçimlerde verdikleri sözlerin arkasında olduklarını ifade eden Buran bu süre içerisinde 38 mahalleye birebir dokunduklarını kaydetti. Bala’nın en büyük sorununun İmar olduğunu belirten Buran “Geçmiş dönemde başlanmış, biz geldikten sonra devam ettirdik ve yüzde 90 imarını tamamladık” dedi.

Bala’ya hizmetin üç ayaklı olduğunu belirten Buran belediye olarak kendi imkanları doğrultusunda yaptıkları çalışmaların yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla gelmesi gereken hizmetlerin olduğunu kaydederken, Hükümet kanalıyla Bala’ya yapılacak yatırımların olduğunu hatırlattı. Bala Belediyesi olarak yetkileri çerçevesinde bütün imkanlarını seferber ettiklerini kaydeden Buran en önemli projelerinin de hükümet ile iş birliği içerisinde yürütülecek projeler olduğunu kaydetti.

Bala ekonomisine canlılık katacak önemli bir projeyi Cumhurbaşkanlığı strateji daire başkanlığı ile yapacaklarını belirten Buran “proje kapsamında Bala’ya bir adet Ata tohumu tesisleri düşünüyoruz. 600 m2 büyüklüğünde sera düşünüyoruz. 300 büyük başlık 5 adet yerli ırkın bulunacağı ahır, 100 küçük başlık 10 ağıl, 5000 adet küçük baş, 1000 adet büyük baş,  100 adet tiftik keçisi, 500 adet kaz, 200 adet angora tavşanı, 1 adet kesimhane, meyve fidanlığı, 1 adet fide ve tohum merkezi, 1 adet taş değirmeni ve fırını, süt işleme merkezi, tiftik ve Angora iplik atölyesi yapmayı hedefliyoruz” dedi.  

Hükümet ile yürüttükleri projeler arasında önemsedikleri bir diğer konunun da Doğalgaz olduğunu ifade eden Başkan Ahmet Buran Bala’nın Ağustos ayı içerisinde doğalgaza kavuşacağının müjdesini verdi. Doğalgaz olmadığı için Bala nüfusunun kış aylarında düşüş gösterdiğini belirten Buran Bala’nın Ankara’ya 35 km yakınlıkta olması nedeniyle insanların soba ile uğraşmak istememeleri nedeniyle kış aylarında Ankara’ya göç ettiğini kaydetti. Doğalgazın gelmesiyle birlikte nüfuslarında ciddi bir artış beklediklerini sözlerine ekledi.

AĞUSTOS AYINDA BALA DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Bala Ana caddelerinin asfalt çalışmalarının Ankara Büyükşehir Belediyesi yetki sınırları içerisinde olduğunu hatırlatan Başkan Buran bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüşmeler yaptıklarını ifade ederken, ara yollar içinde önemli bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Buran “Bala’da 396 km mahalle içi yapılacak yollarımız var. Kilit taşı fabrikası kuruyoruz. Ruhsatı için müracaatını yaptık. Altyapısı biten köylerimizin içerisine Arnavut kaldırımı şeklinde kilit taşı yapmayı planlıyoruz. Makinemizin alımı için ihaleye çıktık. Mart ayında üretime başlayacak ve nisan gibi de mahallelerimize döşemeye başlayacağız” dedi. 

MAKAMIMIZDA OTURMUYORUZ ÇÜNKÜ HALKIN ARASINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimler öncesi özellikle vurguladığı “Gönül Belediyeciliği” konusunda da açıklamalar yapan Başkan Buran “Seçimlerden önce vatandaşlar size ulaşabilecek mi? diye sormuşlardı bana. Vatandaşlar bana ulaşamayacaklar demiştim. Ben belediyede oturmayacağım, hemşehrilerimin arasında olacağım demiştim. Bazen gelip bizi yerimizde bulamayanlar oluyormuş. Ankara’dan çıkmış gelmiş, Tapu da işi varmış birde başkana uğramak istemiş. Yerimizdeysek kimseyi geri çevirmiyoruz. Ancak ben sahada olmayı tercih ediyorum. Bizim Balamız 2570 km2. İstanbul’un yüzölçümü 5.500 m2. İstanbul’un yarısı kadarız. Böyle bir alanda sahadayız. Haliyle büyük bir alan. Vatandaş sizi arasında görmek istiyor. O yüzden beni makamda bulamıyorlarsa mutlaka sahadayım, hallkın arasındayım. Balalı hemşehrilerimizle gönül bağımız var. Bizde onların içinden geldik.

Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran yapılanları, devam edenleri, yapılacakları ve Hükümet ile yürütülen çalışmaları şöyle sıraladı.

 

TAMAMLANAN ALTYAPI ÇALIŞMALARI

1. Şehir merkezinde bulunan Kapalı Pazarın kış şartlarına uygun olarak polikarbon kaplama işlemleri tamamlanmıştır. 2. İsmetpaşa Mahallesi Fahrettinpaşa Cami inşaatına 120 metreküp beton ve 30 ton demir desteği verildi. 3. Merkezimizde bulunan 23 Sanayi yüzde 80 oranında tamamlanmıştır. 4. Yöreli Mahallesi Cami ve Taziye Yeri yapımı kilitli taş yapımı 600m2 tamamlandı. 5. Koçyayla Mahallesi Köy Konağı yapımı, Çevre düzenlemesi, bahçe kilitlitaş yapımı 400m2, Mezarlık, sundurma yapımı çevre düzenlemesi, Kilitlitaş yapımı 200m2 yapımı tamamlandı. 6. Yukarıhacıbekir köy konağı yapımı, çevre düzenlemesi, Cami minaresi yapımı, Köy konağı kilitlitaş yapımı tamamlandı. 7. Sırapınar Köy konağı, istinat duvarı yapımı ile Çe Çevre Düzenlemesi ve kilitlitaş yapımı 4000m2 tamamlandı. 8. Davdanlı Mahallesi Çevre Düzenlemesi, Türbe yolu, Mahalle Çeşmesi, 3300m2 Kilitlitaş yapımı tamamlandı 9. Eğribasan Mahallesi Cami Minaresi, Abdesthane ve Çevre Düzeni Yapımı tamamlandı. 10. Çiğdemli Mahallesi Köy Konağı,İstinat duvarı, Çevre Düzenlemesi ile 700m2 Kilitlitaş yapımı, TOKİ evleri  1200m mesafede kanalizasyon yapımı  tamamlandı.  11. Aşağıhacıbekir Mahallesi 1000 yıllık çeşmemiz kaidelerine uygun olarak restorasyonu tamamlandı. 12. Yeniköy Mahallemizde Mezarlık Çevre düzenlemesi, İstinat duvarı yapımı tamamlandı. 13. Yaylalıözü Mahallesi Cami çevre düzenlemesi ve istinat duvarı tamamlandı. 14. Kerişli Mahallemizin 800m2 büyüklüğündeki Köy Konağının, PVC Pencereleri, Elektrik tesisatı,  Sıhhi tesisat işleri tamamlandı.

15. Kuyular Mahallemizin Köy Konağı Çevre Düzenlemesi Panel Çit Telörgü yapımı tamamlandı. 16. Küçükbıyık Mahallemizin Köy Konağı inşaatı ve  Çevre Düzenlemesinin kilitlitaş yapımı tamamlandı. 17. Gülbağ Mahallesi Cami Çevre Düzenlemesi 1500m2 kilitlitaş yapımı tamamlandı. 18. Erdemli Mahallemizin cami Çevre Düzenlemesi, Bakım onarım işleri, Abdesthane yapımı tamamlandı. 19. Akkoyunlu Mahallesi Okul önü 2000m2 kilitlitaş yapımı tamamlandı. 20. Küçükbayat Mahallesi Köy Konağı Çevre Düzenlemesi İstinat Duvarı yapımı, 700m2 kilitlitaş yapımı tamamlandı. 21. Küçükboyalık Mahallesi Mezarlık Çevre Düzenlemesi kilitlitaş yapımı 1700m2 tamamlandı. 22. Tol Mahallesi Köy Konağı Çevre Düzenlemesi, Kilitlitaş yapımı ile Mezarlık ve Şadırvan Yapımı tamamlandı. 23. Abazlı Mahallesi Kuran Kursu çatı yapım işi tamamlanmıştır. 24. Büyükbayat mahallemizde 1500 metre su borusu, Suyugüzel Mahallemizde 1500 metre, Bektaşlı mahallemizde 1500 metre, Köseli mahallemizde 2000 metre su borusu çeşme yapılmak üzere toplamda 6200 metre su borusu hattı yapılmıştır. 25. Afşar, Kesikköprü Mahallerimizde bulunan çöp döküm alanları temizlenerek ıslah edilmiştir. 26. Şentepe Mahallemizde atıl durumda bulunan Abdulrahman Oğultürk Parkı,  Keçiören Belediyemizle birlikte Çevre Düzenlemesi ve Peyzaj İşleri, Oyun Grupları yenilenerek hizmete sunulmuştur. 27. Beynam Mahallemizde bulunan parkın Çevre düzenlemesi ve panel çit örgü yapımı tamamlanmıştır.

DEVAM EDEN ALT YAPI VE ÜST YAPI

1.Üçem Mahallemizin Köy Konağı, Dış Düzenlemesi ve Kilitlitaş yapımı tamamlandı. Mezarlık çevresi korkuluk yapımı ile Mezarlık içi kilitlitaş yapımı devam ediyor. 2. Kesikköprü Mahallesi Hacıbekiraslan Cami Çevre Düzenlemesi tamamlandı Köy konağı inşaatımız devam etmektedir. 3. Çatalören Mahallesi 450m2 köy konağı yapımı ve çevre Düzenlemesi devam etmektedir. 4. Ergin Mahallesi köy konağı yapımı, Çevre Düzenlemesi Yapımı devam etmektedir. 5. Akkoyunlu Mahallesi 300m2 Köy konağı yapımı devam etmektedir. 6. Davdanlı Mahallesi Köy Konağı yapımı 400m2 devam etmektedir. 7. Köseli Mahallemize 2 adet Çeşme Yapımı devam 8. Aşağıhacıbekir Mahallesi devam etmektedir.

ARAÇ FİLOSU

1 adet 44 tonluk Ekskavatör alınmıştır.

1 adet Kazıcı-Yükleyici alınmıştır.

1 adet Taşıyıcı ve Kurtarıcı Lobet alınmıştır.

2 Adet ilaçlama aracı alınmıştır.

1 Adet Çöp Toplama Aracı alınmıştır.

Keçiören Belediyemizden 2 Adet Kamyon, 1 Adet Greyder, 1

adet Cenaze Aracı Alınmıştır.

Atıl durumda bulunan 8 Adet Kamyon ve Otomobillerin

ve bakımları yapılarak Fen İşlerimizin Hizmetine sunulmuştur.

Cenaze Hizmetlerinde kullanılmak üzere 14 Adet 45m2

büyüklüğünde Taziye Çadırı alınarak hizmete sunulmuştur.

400 Adet Çöp Konteynır

 

KAMU KURUMLARI İLE KOORDİNELİ YAPILACAK İŞLER

  1. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Türkiye’de yapılacak olan 100 bin konutun 200 adeti Şehir Merkezimizde bulunan Şentepe Mahallemizde yapılacaktır. 2. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Balamızda 2020 yılı sonunda Doğalgazı Vatandaşlarımız kullanacaktır. 3. Göztepe Mahallemizin 22 mimarı proje çalışmalarında sona gelinmiştir. niteliğinde 100 dönümün de kentsel hedeflenmektedir. 4. Şehir Merkezimizde bulunan Kent Meydanı ve yeni Belediye Hizmet Binamızın proje çalışmaları 2020 yılında başlanacaktır. 5. Bala Merkezimizin İmar planları ve uygulamaları 2020 yılında tamamlanacaktır. 6. Balamızda imarsız mahalle kalmayacak olup bu kapsamda tüm mahallelerimizde hemşerilerimizin mahallerine alanlar oluşturularak tüm mülkiyet ve altyapı sorunlarının tamamlanması hedeflenmektedir.  7. Bu kapsamda 42 imarsız mahallemizin 3’ünün ihalesi yapılmış olup 8 adeti Ocak ayı içerisinde ihalesi tamamlanacaktır. tamamlanmasına müteakip 2020 yılı içerisinde ihale işlemleri tamamlanacaktır. 8. Hamidiye Mahallemizde 10000m yılında başlanacaktır. 9. Tol Gölü Uluslar arası öneme Haiz Ulusal Sulak Alanı yönetim Planı Tamamlanmış olup Alanın Millet Bahçesi olarak belirlenerek tanıtımı ve ihyasına yönelik Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile çalışma 10. Beynam Ormanlarının ihyasına ve işletmesine yönelik proje çalışmalarında sona gelinmiş olup proje kapsamında; Ziyaretçilerin ihtiyacını karşılamaya yönelik yapı ve tesisleri ile, Bungalov tesislerinin yapılması planlanmaktadır. 11. Kesikköprü Baraj gölü çevresi mesire alanı karşılamaya yönelik yapı ve tesisleri ile spor alanları oluşturulacaktır. 12. 15 mahallemizde Halısaha yapımı işlerine başlanacaktır. 13. Şehir Merkezini Abazlı-Yöreli Grup yoluna bağlayacak olan Köprü Yapım İşine yönelik Proje yapım işi tamamlanmış olup Köprünün yapımına 2020 de başlanacaktır. 14. İlçe Merkezimize Kırşehir istikametinden gelen bağlantı yolunun sağlayacak proje çalışmaları tamamlanmıştır. 2020 yılı içinde faaliyete geçecektir. 15. Kilitlitaş Üretimine yönelik Taş Kırma Tesisi ve Kilitli Taş Fabrikası 2020 yılı içinde hizmete geçirilip 55 mahallemizin ara yollarının kilitlitaş yapımına başlanacaktır. 16. Afşar Mahallemizde Yöresel Köy Odalarımızın Tadilat-Bakım ve Onarım İnşaat İşlemleri 2020 yılı içerisinde tamamlanacaktır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.