100 Mesleğin 60’ı kayboluyor…

AB Türkiye arası Sivil Toplum Diyaloğu Destekleme Hibe Programı kapsamında sunulan Yaygın Eğitim için Diyalog projesinin Arama konferansı Ankara’da gerçekleştirildi. Müteşebbis Gelişim Vakfı Başkanı Nurettin Konaklı insanın her an kendisini yenilemesi gerektiğine işaret ederek bir çocuk doğup işe girme yaşına geldiğinde doğduğu yılda ki mevcut mesleklerden 100 tanesinden 60'nın unutulduğuna dikkat çekti.

100 Mesleğin 60’ı kayboluyor…

AB Türkiye arası Sivil Toplum Diyaloğu Destekleme Hibe Programı kapsamında sunulan Yaygın Eğitim için Diyalog projesinin Arama konferansı Ankara’da gerçekleştirildi.

Deneyimsel Eğitim Merkezi Derneği liderliğinde, , Abdullah Gül Üniversitesi, Estonya Gençlik Merkezi, Yunanistan Eğitim Organizasyon Merkezi’nin ortaklıklarında uygulanan ve Milli Eğitim Bakanlığının da katkılarının olduğu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanmış olan 2023 Eğitim Vizyonu hedeflere katkıda bulunmak hedefleniyor.

Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Konaklı konferansın açılış konuşmasında gelişen teknoloji ile eğitim arasında ki yakın ilişkiden bahsederken şunları söyledi. “ Google hocaya sordum, hayat boyu öğrenme konusunda ne düşünüyorsun diye. Dedi ki; bugün doğan bir çocuk iş hayatına atılma yaşına geldiğinde, doğduğu zamandaki 100 mesleğin 60’ı olmayacak. Müthiş riskli bir değişim. Elinizde ki işinizi kaybediyorsunuz. Daha sı yıllarca emek verip aldığınız diplomanız işi yaramaz oluyor. Bunun için yeniden birkaç dil, birkaç yeni meslek öğrenmek veya işimi yeni yeni telaffuz edilen meslekler konusunda sertifika almak zorunda kalıyorsunuz” dedi.

Dünya’da ki temel sorunları 5 ana başlıkta toplanabileceğini söyleyen Konaklı bunları hızlı kentleşme, nüfus artışı, iklim değişikliği ile kaynakların tükenmesi, küresel ekonomik gücün el değiştirmesi ve çığır açan teknolojiler olduğunu belirtirken “Çığır açan teknolojileri yani dijitalleşmeyi birinci önceliğe almak durumundayız” dedi.

Proje hakkında da bilgiler veren Konaklı “Yaygın Eğitim için Diyalog projemiz özellikle, Yaygın eğitim için halk Eğitim Merkezlerine giden gençler için mesleki değerler eğitimi nasıl olmalı? Bu eğitimleri kimler, hangi donanım ve sertifikalarla vermeli? Bu eğitimleri verecek Yaygın Eğitim Eğitmenlerinin, usta öğreticilerin yetkinlikleri nasıl ve hangi donanımda olmalı? İşini, mesleğini kaybedenlere, mesleğinin ömrü dolduğu için yeni meslek arayanlara, imkanı yok ama kabiliyet ve arzusu olan müteşebbis adaylarına nasıl destek olabiliriz? Bu konularda Kamu ve STK daha etkin nasıl işbirliği yaparız? Gibi sorulara cevap arayacağız” dedi.

 


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.