İlhan KOÇ

İlhan KOÇ

NLP Nedir? Niçin NLP?
mail

İnsan, kendisini bildiğinden çok daha öte bir şeydir.

Keşke; aradığımızı veya ihtiyacımız olanı düşündüğümüzden çok daha yakınımızda olduğunu fark edebilseydik.

Bazı gerçekler insanı gülümsetiyor, örneğin; zamanın “anlamsızlaştığı” bu çağda, karşımızda “ Vaktin nakit olduğu” bir dünya var ve bizler bu ikilem ile yaşamımızda iç içeyiz. Ne ilginç değil mi? Bu nedenle günümüzde hızlı ve köklü çözümler sunan düşünce, sistem veya organizasyonlar toplum tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Nlp’nin de hızlı ve köklü çözümler sunuyor olması epey zamandır tüm dikkatleri üzerine çekmesini sağladı. Artık insanlar sorunla değil çözüm öneriler ile ilgileniyorlar. Nlp tam olarak çözüm odaklı ve pozitif bir tutum içeriyor. Değişim ve gelişimi esas alıyor.

Eğer zihninizin nasıl çalıştığını ve kendinizde değişimin neden kolay olabileceğini anlarsanız ulaşmak istediğiniz yere ilk adımı atabilirsiniz demektir.

 

Bir gün kendinizdeki “sırrı” nlp ile öğrenip bununla istediğiniz hayalleri hayatınızda  gerçekleştirme potansiyeliniz olduğunu bilseniz ne yapardınız? 

Peki basit bir zihinsel uygulama ile uzun süredir sizi rahatsız eden, yaşantınızda olumsuz etki oluşturan düşüncelerden kurtulmak mümkünse ne yapmak gerekir? Efendim! Sorular bizde cevaplar sizde…

Nlp nedir?

Kısaca Nlp’nin açılımı; zihin dili programlama demektir. Nlp üç alanın ortak çalışmasıdır. Öncelikle, insanların görme, işitme, hissetme, koklama ve tatma duyuları ile bu duyuların yönetildiği beyin ve sinir sistemi kullanılarak kişinin günlük deneyimlerinin dil vasıtası ile kodlanması, dil kullanımımızın deneyim edinme ve değişim süreçlerine etkisi ve insanın arzu edilen değişiklikleri gerçekleştirmek üzere, duygu, düşünce ve davranışlarında  yeniden bilinçli bir düzenleme yapmasıdır.

NLP kendi alanlarında çok başarılı olan insanların başarı stratejileri üzerinde durmaktadır. Bir insan bir işi başarmışsa bu modelleme alınarak başkaları tarafından da yapılabilir düşüncesi temel alınmaktadır. Buna NLP de "Modelleme" deniyor. Örneğin siz A konusunda başarılı oldunuz benzer bir B konusunda da bu başarınızı modelleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Biri güzel bir şey yapabiliyorsa bunu sen de yapabilirsin.

Nlp insana kendi potansiyelini fark ettirme sanatıdır diyebiliriz. Biliyorsunuz, genellikle değişim zor olarak algılanıyor ve bu nedenle de insanlar  sık sık sıkışıp kalıyorlar. Oysa etkili bir yönteme sahip olduğunuzda, değişiklik çok daha kolay hale gelmektedir. Bu nedenle nlp seansları katılımcıların sorunlarını çözmeye yardımcı olacak yöntem ve teknikleri içermektedir.

Peki, nlp neyi amaçlamaktadır?

Nlp insanın düşünme ve davranış süreçlerini bilinçli hale getirme ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Nlp, kendi potansiyelimizi keşfetme, kararlarınız için farklı seçeneklere sahip olma, zihinsel, bedensel ve ruhsal farkındalığımızı öğrenme, bizi engelleyen olumsuz duyguları bırakma, gelecek için hedefler belirleme ve harekete geçme enerjisi oluşturma gibi kazanımlar sunmaktadır.

Nlp’nin kullanım alanları nerelerdir?

NLP  Psikoloji, Nöroloji, Sibernetik, Dil bilimi gibi bilimlerin öncülüğünde geliştirilen ve  artık günümüzde terapi alanının dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı sonuçlar elde edilen yöntemler sunmaktadır. Nlp, bu nedenle tüm bu alanlarda  sık bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bunlarla birlikte Nlp, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirerek kişisel yetenek ve becerilerin ortaya çıkarılması ve pekiştirilmesinde de önem ifade etmektedir.

Nlp yöntemleri insan ilişkilerinde iletişimi pekiştirmede kullanılmaktadır. Bireysel hedefleri gerçekleştirme ve çözüm bulma süreçlerinde de güzel sonuçlar elde edilmektedir.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.