depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
İlhan KOÇ

İlhan KOÇ

Mizaç Temelli Eğitim
mail

İnsanı tanımak, değişimine katkı sunmak için harika bir fırsattır.

İyi bir gelecek, iyi yetiştirilmiş bir nesli zorunlu kılmaktadır. Bugün kendini, çağını, toplumu  ve geleceği okuyabilme eğitimin öncelikli  temel kazanımlarından biridir. Bu kazanımları sağlayabilmek için neslin bugünü algılama, yorumlama ve sentezleme özelliklerini bilmemiz, onlarla uyum bağ kurabilmemiz gerekiyor. Maalesef bugün eğitimle ilgili sorunlar gittikçe büyümekte, çözülmeyen bu sorunlar her gün çocuklarımızı, geleceğimizi kaybetmemize sebep olmaktadır. Artık üstten bir bakışla yapılan eğitimlerin kullanım süresi çoktan dolmuş durumda. Bunu net gözlemliyoruz.

Sorun alanlarında biri de eğitimcilerin yetiştirmek istediği nesil ile yeni neslin olmak istediği insan arasındaki düşünce farklılığın bulunmasıdır. Bunu eğitimciler nasıl bir nesil yetiştirmek istiyor? Peki, yeni nesil nasıl bir insan olmak istiyor? Sorusu ile düşünebiliriz.

İyi  eğitilmiş bir nesil ve güzel bir gelecek için eğitimde neye ihtiyacımız var?

Biliyorsunuz sorunlar çözüm odaklı konuşulursa bir değer ifade etmektedir. Eğitimde yapılan olumlu çalışmalar azımsanamayacak kadar çok. Eğitim tablosundaki eksileri artıya dönüştürmek için eğitim de daha farklı ve doğru yaklaşımlara ihtiyacımız var. Bu nedenle Mizaç temelli eğitim bugün daha da anlam kazanmaktadır. Binlerce yıllık bir geleneğin eğitimde değerlendirilmesi  bize çözüm için harika bir fırsat sunmaktadır.

Biliyorsunuz, en büyük sermaye insanın mizacı ve kişiliğidir.  Bu nedenle eğitimde öncelikli kazanımlar kişinin mizacına  uygun ve gelişimine katkı sağlayacak imkanlar sunabilmek olmalıdır.  Benim önerdiğim yeni  nesil eğitim de tam bu anlamda Mizaç Temelli Eğitim dediğimiz yaklaşıma ihtiyaç duyuyor.

 

Mizaç temelli Eğitim, eğitimcilerin muhatap oldukları çocukların mizaçlarını, motivasyon kaynaklarını, algı tarzlarını, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmaları ve onları anlamaları, öğrencilerin mizaç yapılarına uygun bir tarzda (gelişime açık yönlerin güçlendirmek, güçlü yönlerini  daha da  geliştirmek) yetiştirmek için uygun olan tutum ve davranışların neler olması gerektiğini çerçevelendirmektedir.

Çünkü sağlıklı bir kişilik ve karakter eğitimi, söz konusu çocuğun mizaç yapısının çok iyi bilinmesine bağlıdır. Eğitimciler, çocukların kendilerinden farklı bir mizaçta olduğunu bilerek ve bu farklılığı dikkate alarak öğrencilere en uygun tarzda öğrenme yöntemleri sunabilmelidirler.

 Mizaç tipine göre çocuklarını daha doğru ve objektif bir açıdan bakıp değerlendirmek, çocukların amaç ve hayallerine daha uygun bir  eğitim stratejisi oluşturmaya da sebep olabilir.

Öğrencilerin mizaç ve kişiliklerinden kaynaklanan bilişsel, duygusal ve eylemsel farklılıkları anlamak ve onlar çözüm bulma konusunda iletişim tarzlarına ve davranış yönelimlerine uygun  bir eğitim yaklaşımı sunmak tam anlamıyla harika bir yaklaşım olmaktadır.

  Mizaç temelli eğitim için eğitim yöneticilerine, öğretmenlere, anne ve babalara bu konuda gerekli eğitimler verilir;  okul ve eğitim kurumlarında  bu sistem için uygun bir yapı oluşturulabilirse çok net fark edilecek ki öğrencilerin gelişimi  daha sağlıklı, öğrenme ortamlarında öğrenciler daha mutlu,  öğrenme kapasitelerinde  çok pozitif bir gelişim  olduğu gözlemlenecektir.

Öğrencilerin bireysel potansiyellerinin, mizaç tipinin  hızlı, doğru ve tutarlı biçimde tespit edilebilmesi ve ortaya çıkartılması ve ona uygun eğitim verilmesi için Mizaç temelli Eğitim  temel önerimizdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.