İbrahim  GÖKDEMİR

İbrahim GÖKDEMİR

Suudi Arabistan…
mail

Mekke Peygamber Efendimiz (sav)’in doğup büyüdüğü, evlendiği ve çocuklarının olduğu yerdir. İslam güneşinin doğduğu yer Mekke’dir. Kur’an-ı Kerim ilk ayetleri Mekke’de inmiştir. Müslümanların Namaz kılarken yöneldikleri Kâbe’nin Mekke’de olması bu şehri önemli kılan sebeplerden biridir. İslamın şartlarından birtanesi olan “Hacca gitmek” görevi Kabe’nin bulunduğu Mekke’de gerçekleştirilir… 

Medine Peygamber Efendimiz (sav)’in ikinci yurdudur. Peygamber Efendimiz buraya hicret ettikten sonra ilk devlet burada kurulmuştur. Müslümanlar için büyük bir önem taşıyan Mescid-i Nebevi bu şehirdedir. Peygamber Efendimiz döneminde Mescid-i Nebevi’de beş vakit namazın yanı sıra sorunlar ve problemler burada konuşulmuş, devlet meseleleri bu mescitte görüşülmüştür.

Biz müslümanlar için böylesine önemli iki şehir Suudi Arabistan’dadır.

Suudi Arabistan’a her yıl yaklaşık 7 milyon Müslüman Hac ve Umre vazifesini yerine getirmek üzere akın ediyor. Ziyaretçiler bu ülkeye 16,5 milyar dolar para bırakıyor. Petrol gelirleri de eklenince Suudi Arabistan her yıl bütçe fazlası veriyor.

Yani Para gani…

Bu paranın ne kadarı halka dönüyor bilemiyoruz ama bilinen tek şey Suudi Arabistan’ı yöneten rejimin Müslümanlıkla alakası olmadığı.

Milyonlarca Müslüman açlıktan ölüp, sefalet içerisinde yaşarken Suudi Arabistan krallığının, prenslerinin zevki sefa içerisinde dünyanın en lüks hayatını yaşamaları, silah alımı adı altında Yahudi lobisine milyarlarca dolarlık para aktarmış olmaları, hepimize bir garip gelmiyor mu?

Bunlar da yetmiyormuş gibi, korumasız bir insana komplo kurarak cinayetle gündeme gelmesine ne demeli?

İslamiyet’in doğduğu ve kutsal topraklar olarak bildiğimiz Mekke ve Medine şehirlerinin bulunduğu Suudi Arabistan’ın kendine çeki düzen vermesi o şehirlerin ruhuna göre hareket etmesi bütün Müslümanların orta dileği haline geldi.

YERELDE İTTİFAK YOK

Son günlerde AK Parti ve MHP arasında gelişen Af, and, emeklilikte yaşa takılanlar gibi konularda ki görüş ayrılığı, AK Parti ve MHP arasında ki yerel ittifak görüşmelerinin de sonu oldu.

MHP lideri Devlet Bahçeli Yerel ittifakın son bulduğunu açıklayan ilk lider olurken, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Cumhur ittifakına hiçbir şeyin gölge düşürmesine izin vermeyeceklerini belirterek “Yerelde herkes yoluna baksın” dedi.

Devlet Bahçeli’nin ilk açıklamalarından Cumhur ittifakının da sona erdiği gibi anlaşılsa da Bahçeli Cumhur ittifakının devam ettiğini bildiren yeni bir açıklama yaptı.

Yerel seçimlerde düşünülen ittifakın son günlerde yaşanan görüş ayrılığı ile son bulabileceği zaten konuşuluyordu.

Şimdi yerelde herkes yoluna bakacak. MHP İstanbul’dan da aday çıkartacak.

Yerel seçimler öyle görünüyor ki çok çetin geçecek. AK Parti ve MHP ittifak yapmış olsaydı CHP’yi zor günler bekliyordu. Yerel ittifakın bozulmuş olması en çok CHP’nin işine yarayacak görünüyor…

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.