İbrahim  GÖKDEMİR

İbrahim GÖKDEMİR

‘EVET’
mail

Bu ay da yine dolu dolu bir dergi ile sizlere merhaba demenin heyecanını yaşıyoruz. Siyasetten ekonomiye, Avrupa’dan ABD’ye, siyasi partilerden STK’lara kadar her alandaki gelişmeyi geniş analiz, haber, yorum ve söyleşilerle sunuyoruz sizlere.

TBMM, TARİHİ GÖREVİNİ TAMAMLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi,  ülkemizin gelecekte daha istikrarlı bir yönetim şekline kavuşması adına tarihi bir görevi yerine getirdi ve anayasa değişikliğini referanduma götürecek bir oy oranı ile kabul etti.

Bu süreçte AK Parti ile MHP’nin yaptığı işbirliği öylesine sağlamdı ki, CHP’nin sınırsız engellemesine rağmen teklif TBMM’de kabul edildi.

 

Böylece, parlamenter sistemin kaldırılması ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin uygulanabilmesinin ilk aşaması tamamlanmış oldu. Şimdi söz Millette…

Nisan ayının ilk veya ikinci haftasında sandıklar kurulacak, bu anayasa değişikliği Millet tarafından oylanacak. Türkiye’nin partili bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesi tercihi “EVET” veya “HAYIR” seçenekleriyle sorulacak.

Sosyal medyada “EVET” ve “HAYIR” kampanyaları hemen başladı ve devam ediyor…

Siyaset, iş, spor ve sanat dünyası bu kampanyanın içinde etkin ve geniş biçimde yerini almaya başladı.

Geçmişte yaşanan ve tam bir yönetim krizine dönüşen olaylar gerçekten de çok acı sonuçlar doğurmuştu. Örneğin dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığını fırlatmasıyla başlayan süreç Türkiye’yi felaket noktasına götüren krizlerin kapısını aralamıştı. Öyle bir dönemdi ki, kimi işini kaybetti, kimi canını…

Anayasa değişikliği referandumda kabul görürse (ki, öyle görünüyor), tüm bu olumsuzluklar da son bulmuş olacak.

Herkes geleceğe daha bir güvenle bakar olacak.

Türkiye’de artık siyasi krizlerden doğan ekonomik krizler ortaya çıkmayacak. Yatırımcı gönül rahatlığı ile önünü görecek, istihdam sağlayacak, ihracat yaparak ülke ekonomisini istenen noktaya çıkaracak. Yabancı yatırımcılar Türkiye’de siyasi istikrarsızlığı bahane ederek yatırımdan kaçmayacak. Güçlü ve üreten bir Türkiye yaratılmış olacak.

Bu yüzden şimdiden referandumdaki tercihimiz ilan ediyor ve Redaktör Haber Dergisi olarak “EVET” diyoruz.

ÖZ ORMAN-İŞ SENDİKASI’NI TEBRİK EDİYORUM

Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi sadece ekonomik anlamda Türkiye’ye katkı sağlamayacak. Darbe meraklıları ve teröristler de kaçacak delik arayacak. Çok değil, daha 7 ay önce Türkiye’yi işgal etmeye çalışan ve halkın üzerine uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, uçaksavarlarla bomba ve kurşun yağdıran FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz’daki alçaklığını hiçbirimiz unutmadık. Unutturmayacağız da…

Bilindiği gibi Redaktör Haber Dergisi olarak Antalya’da 15 Temmuz ve Türkiye konulu uluslararası boyutta bir panelini düzenlemiş ve yaşananları dünyaya duyurmuştuk. Türkiye’nin dört bir yanında 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi ve o karanlık gece çeşitli etkinliklerle anlatılmaya devam ediyor. Ancak önemli gördüğüm ve gelecek ay yapılacak bir etkinliği özellikle paylaşmak ve duyurmak isterim.

Öz Orman-İş Sendikası 15 Temmuz’u anlatmak üzere daha kapsamlı uluslararası bir etkinlik düzenliyor. 50 ülkeden 100’ü aşkın sendikacıyı Ankara’ya getirerek 15 Temmuz’u bir kez daha uluslararası boyutta bir platforma taşıyor. Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan ve yönetim kurulu üyelerini şimdiden tebrik ediyorum. Sadece sendikacılık değil, bir STK olmanın gereğini yerine getiriyorlar.

TRUMP, TÜRKİYE VE DÜNYA…

Dünyanın süper gücü ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump göreve başladı. O daha koltuğa oturmadan başlayan protestolar ise Başkanlığı devralmasıyla zirveye çıktı. Hiç alışık olunmadı şekliyle ABD’de adeta ayaklanma yaşandı. Dünyanın dört bir köşesinde de Trump karşıtı gösteriler oldu.

Neden mi?

ABD’nin alışılagelmiş müesses nizamı çatırdıyor. Yeni Başkan Trump, ABD’de bütün bilinenleri unutturacak bir yönetim şekli sergileyeceğini ifade etti ve bunun gereklerini yerine getiriyor.

Türkiye, Obama döneminde yaşadığı hayal kırıklıklarını Trump döneminde de yaşayacak mı? ‘Dost’ ve ‘müttefik’ diye geçirdiğimiz, birlikte savaşlara girdiğimiz, soğuk savaş yıllarında jandarmalığını yaptığımız ABD, Obama döneminde olduğu gibi terör örgütleri ile mi işbirliği yapacak yoksa Türkiye’nin yanında mı duracak? İzleyip göreceğiz.

Kalın sağılacakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.