Doğduğumuz toprakları unutmayız, Doyduğumuz topraklara sahip çıkarız

Redaktör Haber dergisinin Haziran sayısında sayfalarımıza Ankara’nın tanınmış iş adamlarından olan aynı zamanda aktif bir STK yöneticisi olan Erdoğan Yıldırım’ı konuk ettik. Erdoğan Yıldırım ile inşaat sektörünün içerisinde bulunduğu ekonomik durumdan Ankara’da başarıyla yürüttüğü Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler federasyonu Genel Başkanlığı ile diğer görev aldığı STK’lar hakkında özel bir röportaj yaptık.

Doğduğumuz toprakları unutmayız, Doyduğumuz topraklara sahip çıkarız

Erdoğan Yıldırım ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik tablonun aşılamayacak boyutta olmadığını dile getirirken, güçlü bir hükümet ve lider tarafından yönetilen Türkiye’nin bugüne kadar pek çok badire atlattığına dikkat çekerken bu ekonomik krizinde aşılacağını inandığını belirtiyor.

Yatırımlarının büyük bir bölümünü Başkent Ankara’da yaptıklarını belirten Erdoğan Yıldırım özellikle inşaat sektöründe yoğunlaştıklarını ve Ankara’ya prestijli projeler kazandırdığına dikkat çekerek Kars’tan Ankara’ya gelerek yaşanılan bir başarı öyküsünü anlatıyor. Erdoğan Yıldırımın bir de mesajı var “Doğduğumuz toprakları unutmayız, doyduğumuz topraklara da sahip çıkarız” diyor.

İşte o röportajımız…

-Erdoğan bey sizi tanıyabilirmiyiz?

Öncelikli olarak Ankara basının da önemli bir yeri olan Redaktör Haber dergisinin Haziran sayısında sayfalarına bizleri konuk etmesinden dolayı teşekkür ederim.

1969 yılında Kars’ın Selim ilçesinde dünyaya geldim. Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini A.Ü. İşletme Fakültesi’nde tamamladım.

Akademik kariyerimin devamında THK Üniversitesinde İşletme yüksek lisansını tamamladım. Ankara’da inşaat, gayrimenkul, akaryakıt ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum.

-Sivil Toplum örgütlerinde de önemli görevlerde bulunuyorsunuz…

SERHAT ŞEHİRLERİMİZİN FEDERASYON BAŞKANLIĞINI YÜRÜTÜYORUM

Ticari işlerimin dışında sivil toplum ve meslek örgütlerinde sosyal sorumluluk anlayışıyla kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engellilere yönelik birçok projelerde görev aldım. Ankara’da iş hayatımızı sürdürürken, STK’larda da etkin görevlerim devam ediyor. Doğduğum topraklar olan Serhat şehirlerimiz Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığı yürütüyorum. Ankara Ticaret Odasında meclis üyeliği, Başkent Ankara Meclisi Yönetim kurulu Genel Başkan Yardımcılığı görevimiz bulunuyor.

-Ailenizde Ticaret ile uğraşan var mıydı?

MEMURİYETTEN ZİYADE TİCARETİN İÇİNDE OLDUK

Sülalemin tamamı neredeyse ticaretle uğraşıyor. Bizim ailemizde memur olanların sayısı azdır. Ailemiz her zaman ticaretle uğraşmıştır. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe ki ticaretimiz günümüze kadar devam etmektedir. Ticari faaliyetlerimizin yoğunluğu Ankara’da bulunuyor.  

-Babadan oğula geçen bir mesleğin içerisindesiniz yani…

3. KUŞAK ŞİRKETİN BAŞINDAYIM

Evet ben yeni bir şirket kurarak işe başlamadım. Öğrencilik yıllarımdan itibaren babamın şirketinde çalışmaya başladım. Kendi ayaklarımızın üzerine basar hale geldiğimiz zamanda aile şirketimizin yönetim kurulu başkanı oldum. Benimle birlikte 3. Kuşak bir şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyorum. Aile şirketlerinin dışında da kendi bünyemizde ki diğer şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktayım.

-Şirketinizin faaliyet alanlarında neler yapıyorsunuz?

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ANKARA’DA CİDDİ YATIRIMLARIMIZ VAR

İnşaat, gayrimenkul, akaryakıt ve enerji üzerine kurulu olan şirketimizde, Ankara’da önemli ve başarılı projelere imza attık. Ankara bizim doyduğumuz topraklarımız. Bu yüzden yatırımlarımızın tamamına yakınını Ankara’da gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız prestijli konutlarla Ankara halkının ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Doğduğumuz topraklara olan sevgimiz kadar doyduğumuz topraklarda yaptığımız yatırımların olumlu sonuçlarını gördükçe mutluluğumuz artıyor.

İş hayatımız içerisinde maneviyatı ve insanlara faydalı olmayı hiçbir zaman unutmadık. Sosyal sorumluluk çerçevesinde de Ankara Gölbaşında Babamın adını verdiğimiz Cemil Yıldırım Ortaokulunu yaptırırken diğer ilçelerimiz de insanlarımıza faydalı olacak projeler yaptık. Bundan sonra da yapmaya çalışacağız.

-Koleksiyonculuk yönünüz var. Odanız da harika bir tespih koleksiyonu görüyoruz. Nasıl topluyorsunuz bunları?

YURT İÇİ YURT DIŞINDAN TESPİHLER VAR

Evet amatörce Tespih koleksiyonu yapmaya çalışıyorum. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışından satın aldığımız veya hediye edilen tespihleri bir koleksiyon haline getirmeye çalıştım. Bunların içerisinde Oltu, kehribar türü vb.tespihler koleksiyonumuzda bulunmaktadır. Tespih biriktirmeyi seviyorum. Bunun yanı sıra kalem ve manşetli gömlek kol düğmeleri koleksiyonumda var. Bu amatörce yapmış olduğum koleksiyon yoğun iş tempomuzda bizi rahatlatan bir gereksinim olarak görüyorum.

-İnşaat sektörü Ekonominin amiral gemisi olarak bilinir. Günümüzde ekonomik bir sıkıntı yaşanıyor. Siz bu ekonomik dalgalanmaya nasıl bakıyorsunuz?

ANKARA’DA KONUT STOKU OLUŞTU

Evet doğru, Ekonominin amiral gemisi İnşaat sektörüdür. Bir durgunluk yaşanmıyor değil yaşanıyor. Ancak Ankara’dan örnekleme yapacak olursak şu anda bir konut stoku oluştu. Bu stok en kısa sürede eritilecek ve inşaat sektörü tekrar bir hareket kazanacaktır. Bu stokların erimesinin sebebi ise eski maliyetlerle yapılmış olmasıdır. Konut ve Ticari yatırım yapmak isteyenlere tavsiyem bugünlerde durgun olan bu piyasada bence alım yapmalarıdır. Daha sonra yeni maliyetlerle yapılacak olan fiyatlar daha yüksek olacağı için bu rakamları bir daha bulamayacaklardır. Bence gayrimenkul almak için doğru zamandır.  Ankara’da ciddi anlamda inşaat sektörü ve projelerde göz doldurmaya başladı. Birçok cazibe merkezini Ankara’da ki sektör temsilcileri büyük özveriyle oluşturmuş oldu. Ben sektörde ki tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü ciddi anlamda da istihdama katkıları olmuştur.

CUMHURBAŞKANIMIZIN İŞADAMLARINA SAHİP ÇIKACAĞINA İNANIYORUM

Her dönem bir ekonomik kriz yaşanır. Bu dünyanın her yerinde vardır. İş adamlarına önemli görev işte bu durumlarda düşüyor. Ülkesini, vatanını seven iş adamları bu tür ekonomik krizlerde işlerine daha çok sarılarak ülkemizin bu türbülansın içerisinden çıkmasında önemli rol oynamıştır. Bugün de Ekonomik kriz yok diyemeyiz ancak şuna inanıyorum Türkiye bunun üstesinden gelebilecek güçtedir. Bunun yanı sıra Devletimiz de iş adamlarımıza sahip çıkmalı ve onların yanında olmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da iş dünyasından geldiği için  iş adamlarımızın dertlerini yakından bilip çözme noktasında azami desteği vereceğine inanıyorumÖzellikle istihdam sağlayan iş adamlarımızın önünü açacak yeni hamleler gerçekleştireceğine de inanıyoruz.

BİZİM GİDECEK BAŞKA BİR ÜLKEMİZ YOK

Çok badireler atlatan Ülkemiz geçici ekonomik sıkıntı yaşamaktadır.  Bizler her şeyin farkındayız. Ülkemize yapılan alçak saldırılara karşı millet olarak her zaman olduğu gibi yine dimdik ayaktayız. Eğer başımıza bir iş gelirse bizim gidecek başka bir Türkiye’miz yoktur. Çünkü bizler özgürlüğe ve bağımsızlığa inanmış ve bunun için ülkesi için canını feda ederek hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir milletiz. Bunun içindir ki ülkemizin kıymetini bilerek birlik ve beraberlik içerisinde daha güçlü adımlarla kendimizi değişen ve gelişen bu dünya da daha ileri teknoloji ile donatıp gelişmiş ülkelerin içerisinde yerimizi almalıyız.

-Siyasetin içerisinde de bulundunuz biraz bahsedermisiniz?

Kars’tan Milletvekili aday adaylığı süreci geçirdim. İş dünyasında ki bilgi ve birikimimi siyaseten ülkeme hizmet olarak değerlendirmek istedim. Fakat nasip olmadı. Ben yine de ülkem için üzerime düşen her türlü katkıyı vermeye hazırım ve devam edeceğim.  

-Ankara’da memleketiniz Kars’ın da içerisinde bulunduğu ve Serhat illerini bir arada toplayan Kars Ardahan Iğdır Dernekleri federasyonu Genel Başkanlığı yapıyorsunuz. Biraz faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

DOĞDUĞUMUZ TOPRAKLARIN KÜLTÜRÜNÜ BAŞKENTİMİZDE YAŞATIYORUZ

Günümüz dünyasında sivil toplum örgütlerinin önemi asla göz ardı edilmemelidir. Federasyonlar, vakıflar ve dernekler tüzüklerinde belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışmalar yaparlar ve bu amaçlarla yollarına devam ederler ise ciddi fayda sağlarlar. 
Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu bu anlamda kuruldu. Özellikle Ankara’da bir taraftan günlük   hayatımızı sürdürürken diğer taraftan doğduğumuz, belli bir süre doyduğumuz, kültürünü aldığımız, baba ocağı olarak hasretini çektiğimiz, adı geçtiğinde hüzünlendiğimiz ve heyecanlandığımız memleketimiz ile ilgili gelişmeleri hemşehrilerimize aktarmaktır.

GİTMEDİK GÖRMEDİK DİYENLERE BÖLGEMİZİ TANITIYORUZ

Bu bağlamda amacımız Ankara’daki Kars - Ardahan - Iğdır’lıların sosyal ve kültürel birliğini, bütünlüğünü sağlamak. Görevi devraldığımız günden itibaren Ankara’ da yaşayan Kars- Ardahan- Iğdırlı hemşehrilerimizin birlik ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bunların başında birlik ve beraberlik içinde olup gelenek ve göreneklerimizi gençlerimize en iyi şekilde aktarmak geliyor. Gitmedik görmedik diyenler içinde burada bölgemizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. Federasyon olarak genel merkezimizde ve derneklerimizde çeşitli programlar, birlik ve beraberlik geceleri, gençlerimizin birbirleriyle tanışması ve kaynaşması için spor etkinlikleri, çeşitli kurslar ve geziler düzenliyoruz. Ayrıca kadın kollarımız da kadınlarımıza yönelik özel günlerde programlar hazırlıyor, kermesler ve hemşehrilerimizi buluşturan günler düzenliyor.

KAI TANITIM GÜNLERİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Faaliyetlerimizi daha detaylı anlatacak olursak; Ankara’da Kars Ardahan Iğdır Valilikleri ve Federasyonumuz öncülüğünde yıllardır hayalini kurduğumuz KAI Tanıtım Günlerini gerçekleştirdik. Ankara’da büyük yankı uyandıran KAI Tanıtım Günleri çok yoğun ilgi gördü, ziyaretçi akınına uğradı. KAI Tanıtım Günlerinde Ankaralılara bölgemizin tanıtımını en iyi şekilde yapmaya çalıştık ayrıca bölgemizden gelen esnafımızın yaptığı yöresel ürün satışları beklenenin çok üstünde gerçekleşti.

Ankara’da Uluslararası Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Festivalde Kars Ardahan Iğdır Evi açarak Ankaralılara bölgemizin tarihi, doğal güzelliklerini, kış ve yaz turizmini, manevi değerlerini, yöresel lezzetlerini tanıtıyoruz.

Birliktelik içinde yaptığımız faaliyetlerle geleneklerimizi çocuklarımıza ve bizden sonra geleceklere en iyi şekilde aktarmak için çalışıyoruz. Her meslek grubunda etkin görevleri olan bürokratlarımız, iş adamlarımız ve eğitmenlerimizin gücünü, bilgi birikimini tüm hemşehrilerimizin yararına yönlendirme çabası içinde olmaya çalışıyoruz. Hemşehrilerimizin ekonomik ve sosyal anlamda iyi yerlerde ve iyi mevkilerde güçlü görmek bizleri sevindiriyor ve ziyadesiyle mutlu ediyor.

ÖĞRENCİLERİMİZE BURSLARIMIZLA DESTEK OLUYORUZ

İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimize kıyafet ve kırtasiye yardımının yanı sıra her ay düzenli olarak burs veriyoruz.

E-TİCARET SEMİNERİ VE ÇEŞİTLİ PROJELER ÜRETİYORUZ

Federasyon olarak yapacağımız daha çok işlerimiz var. Gençlerimizi spora yönlendirmek ve bir yıl boyunca spor yapmalarını sağlamak amacıyla Çeşitli bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla çok sayıda projeler gerçekleştiriyoruz.  Yakın zamanda “Spor yapmayan çocuklarımız kalmasın” ismini verdiğimiz projemizle Gençlerimizin spor yapmalarını sağlayacağız. Gençlerimizi bir yıl boyunca spora yönlendirecek çalışmalara başlayacağız. Bunun yanı sıra girişimcilerimizin günümüz teknolojisinin olmazsa olmazı e-ticarete yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda haziran ayı içerisinde e-ticaret seminerleri düzenleyerek hemşehrilerimizi bu dijital dünyadan para kazanma yöntemlerini aktararak sertifika verdireceğiz.

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şey…

Her zaman söylüyorum doğduğumuz topraklarımız kadar doyduğumuz topraklarımızda oldukça önemli. Biliyorsunuz Ankara’nın en büyük Sivil toplum örgütü Başkent Ankara Meclisimiz kuruldu. Genel Başkanlığını Ankara Milletvekilimiz Nevzat Ceylan yapmaktadır. Bura da ben de Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Nevzat Başkanımızın bu oluşumuyla Ankara’da yaşayan bütün hemşehri dernekleri ve federasyonları tek çatı altında toplanarak Ankara için elini taşın altına koyuyor. Yaşadığımız topraklara doğduğumuz topraklar kadar korumamız ve kollamamız gerekiyor. İşte bu yüzden Başkent Ankara Meclisinde de emeği geçen başta Milletvekilimiz Nevzat Ceylan ve Federasyon başkanları olmak üzere herkesi yürekten kutluyorum.

Ben inanıyorum ki birlik ve beraberlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. İnanarak çalışırsak başaramayacağımız hiçbir konu yoktur. Ankara ve Türkiye her şeyin en güzeline layıktır diyor herseke saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde kimi Belediye Başkanı olarak görmek istersiniz?