depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak

10 Yılda Etimesgut'u metropol bir şehir haline getirdi...

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, 10 yıllık belediye başkanlığı döneminde örnek hizmet ve yatırımlara imza attı. 29 Mart 2009'da, hem mali hem de idari yönden tamamen kilitlenmiş, adeta çökmüş bir belediye devralan Demirel, önce ekonomik yönden güçlü bir belediye yapısı oluşturdu, daha sonra her alanda örnek yatırımlar gerçekleştirdi.

10 Yılda Etimesgut'u metropol bir şehir haline getirdi...

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, 10 yıllık belediye başkanlığı döneminde örnek hizmet ve yatırımlara imza attı. 29 Mart 2009'da, hem mali hem de idari yönden tamamen kilitlenmiş, adeta çökmüş bir belediye devralan Demirel, önce ekonomik yönden güçlü bir belediye yapısı oluşturdu, daha sonra her alanda örnek yatırımlar gerçekleştirdi.

Başkan Demirel, eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden kültür sanata, Etimesgut'un değerine değer katan ve Etimesgut halkının yaşam kalitesini artıran onlarca projeyi hayata geçirdi. Etimesgut 10 yılda, Türkiye'ye örnek engelsiz yaşam merkezine, aile yaşam merkezlerine, eğitim birimlerine, spor tesislerine, yeşil alanlara, hatıra ormanlarına, sosyal projelere, modern yol ve kaldırımlara kavuştu.

Başkan Demirel, 10 yılda ilçeye 15 adet yaşam, kültür ve sanat merkezi, 14 eğitim tesisi ve birimi, 6 kapalı yüzme havuzu, 5 emekli dinlenme evi, 5 kreş, 9 spor tesisi, 8 adet sağlık ve sosyal tesis, 2 meydan, 3 kütüphane ve okuma evi, 5 kapalı pazar, hanımlar konağı, Atatürk Müzesi, 251 park ve 40 hatıra ormanı ile 2.3 milyon metrekare yeşil alanın yanı sıra, Türkiye'ye örnek engelsiz yaşam merkezi, kent konseyi, müftülük ve emniyet müdürlüğü binaları, camiler ve türbeler inşa etti.

Enver Demirel yönetiminde yapısal projelerin yanı sıra birçok sosyal projeyi de hayata geçiren Etimesgut Belediyesi, her yıl 20 binden fazla ihtiyaç sahibine yaşam desteği sağlıyor, Aşevi, etiKART, giyim ve ekmek yardımlarının yanı sıra, evde bakım hizmetiyle vatandaşın yanında oluyor.

YAŞAM MERKEZLERİ

Etimesgut Belediyesi, içerisinde 7'den 77'ye toplumun tüm kesimlerinin istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek yaşam merkezleri inşa etti. Eğitim alanları, yüzme havuzu, Fin hamamı, Türk hamamı ve oyun alanları gibi birimlerin yer aldığı Göktürk, Ahi Elvan, Güzelkent yaşam merkezleri hizmete girdi. Bünyesinde eğitim, kültür, sanat ve sportif donatıların yer aldığı, Etimesgut halkının boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebildikleri Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi, Atakent Sosyal Tesisleri, Ziya Gökalp Tesisleri ve Kent Konseyi de büyük rağbet gören tesisler arasında yer alıyor.

SPORUN ADRESİ OLDU

Etimesgut Belediyesi, her yaştan Etimesgutlu'nun spor yapabildiği spor tesisleri kazandırdı. Basketbol, voleybol, futbol sahaları, tenis kortları, fitness setleri gibi birçok donatının yer aldığı Ülkü, Turan, Atabey, Turkuaz Spor Tesisleri halkın hizmetine sunuldu. Atatürk Stadyumu yeniden revize edilerek daha kullanışlı hale getirildi. Açık ve kapalı spor salonlarının yer aldığı 35 bin metrekarelik Tunahan Spor Tesisleri de tamamlanırken, Ayyıldız ve Atayurt Spor Tesisleri inşaatlarında sona yaklaşıldı. Başkent'in en büyük yaşam ve spor merkezlerinden olan Bağlıca Tesisleri de yakında hizmete giriyor. Tesisleşmeyle birlikte sporda büyük başarı yakalayan Etimesgut Belediyesi, futbolda 2. ligde mücadele ederken Etimesgut Belediyesi Gelişim Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren, tenis, basketbol, masa tenisi, judo, karate, kick boksta başarıdan başarıya koşuyor.

ANKARA'NIN EN YEŞİL İLÇESİ

Etimesgut Belediyesi, 10 yılda park ve yeşil alanda önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Park sayısını 330'a, yeşil alan miktarını da 2 milyon 920 bin metre kareye çıkaran Etimesgut Belediyesi, ilçeye 40 hatıra ormanı kazandırdı. Her biri 100 bin metrekarenin üzerinde olan ve binlerce yetişkin ağaç dikilerek oluşturulan hatıra ormanları, Etimesgut'un çehresini değiştirdi. Ormanlara Atatürk, Cumhuriyet, 15 Temmuz Şehitleri, 17 Şubat Şehitleri, 23 Nisan gibi isimler verildi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Etimesgut Belediyesi, aşevi, etiKART, şefkateli çarşısı ve evde bakım hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerine sürekli olarak yaşam desteği veriyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen hizmetler kapsamında, ihtiyaç sahiplerine, engellilere, yaşlılara, düşkünlere ve bakıma muhtaç hastalara çeşitli yaşam destekleri sağlanıyor. Hergün 1.200 aileye aşevinden sıcak yemek imkanı sunuluyor. Yılda ortalama 5 bin aileye gıda desteği veren Etimesgut Belediyesi, gıda yardımlarını etiKART sistemiyle gerçekleştiriyor. İhtiyaç sahibi aileler, etiKART’la ihtiyaçları olan gıda ve ihtiyaç malzemelerini marketlerden karşılayabiliyorlar.

MANEVİ DÜNYAMIZA DEV ESERLER

Etimesgut Belediyesi, Etimesgut tarihinde önemli yere sahip olan Ahi Elvan, Ahimesut ve Emir Yaman hazretlerine ait mezarlıkları, hem Etimesgut'a hem de şahsiyetlerine yakışır biçimde sanatsal anıt mezar ve camii olarak yeniden inşa etti. Etimesgut İlçe Müftülüğü için Tevhid Camii yanına modern bir müftülük binası inşa edildi.

Türkiye’de tek ve örnek bir proje:

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Etimesgut Belediyesi tarafından Türkiye'nin en kapsamlı, en modern ve örnek, engelsiz yaşam merkezi kuruldu.

Bağlıca Mahallesi'nde 20 bin metrekare alan üzerine inşa edilen merkezde, engelli vatandaşlar ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştıran çeşitli donatılar bulunuyor. Merkez, asansöründen yürüme yollarına, oyun gruplarından yön işaretlerine kadar her yönüyle engellilerin kolayca kullanımı için özel olarak tasarlandı. 5 bloktan oluşan merkezin 2 bloğu özel rehabilitasyon merkezi, 1 blok konaklama merkezi, 1 blok meslek ve beceri merkezi, 1 blok da eğitim ve sosyal hizmet merkezi olarak hizmet veriyor. Merkezde günlük 22 engelli konaklama kapasiteli misafirhane de bulunuyor. Engelli aileleri merkeze engelli bireyini merkeze emanet ederek hastanesine, cenazesine, düğününe gidebiliyor.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkez bünyesinde tüm engelli gruplarına yönelik hizmetler veriliyor. Kültür ve Sosyal Hizmetler Merkezi'nde bulunan konferans salonunda eğitimler, seminerler düzenleniyor. Yine engelliler için özel kütüphane ve okuma salonları onların eğitimine, kişisel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Birçok üniversitede bulunmayan teknik donanıma sahip Meslek ve Beceri Eğitim Merkezi'nde, engellilere ve yakınlarına meslek ve beceri eğitimleri veriliyor. Eğitimler, yemek, bilgisayar, matbaa, seramik, çömlek, mozaik, ahşap mobilya, resim, müzik, mum sabun gibi birçok atölyede gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en kapsamlı Yaşam, Eğitim ve Spor Kampüsü:

BAĞLICA YAŞAM

Etimesgut Belediyesi, Ankara'nın en kapsamlı ve en çağdaş yaşam, eğitim ve spor tesisini inşa ediyor. Bağlıca Yaşam, Eğitim ve Spor Kompleksi'nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 53 bin metrekare alan üzerinde yükselen ve yaklaşık 100 milyon değerindeki kompleks, 8 ayrı bina ve açık spor alanlarından oluşuyor. Komplekste; kapalı yüzme havuzu, meslek ve beceri eğitimlerinin verileceği etiSEM birimleri, 2500 kişilik kapalı spor salonu, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, sporcu konaklama tesisi, antrenman sahaları, ampute takımı spor sahası, emekli dinlenme evi, kreş ve cami yer alıyor. Kompleks hizmete açıldığında Etimesgut'un yaşam kalitesi daha da artacak.

Kültür ve Sanat Şehri:

ETİMESGUT

Etimesgut, Başkan Enver Demirel'in 1999 yılında belirlemiş olduğu 'Kültür ve Sanat Şehri Etimesgut' hedefini adım adım gerçekleştiriyor. Etimesgut her yıl 1 milyondan fazla insanın katıldığı Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Sanat Festivali ile birlikte, yıl boyunca onlarca konser, tiyatro gösterisi, sergi, seminer ve konferansa ev sahipliği yapıyor.

Anadolu ve büyük Türk dünyasının kültür ve sanatlarını 10 gün boyunca başkent Ankara'da sergilendiği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Etimesgut'un adını tüm dünyaya duyurdu. Festivalin düzenlendiği Türk Beyleri Kent Meydanı, Selçuklu mimarisi ve görseliyle dikkat çekiyor. 10 yıl öncesine kadar toplantı salonu bile bulunmayan Etimesgut,  Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'yle kültürel ve sanatsal etkinliklerin adresi oldu. 1.000 kişilik Ömer Seyfettin Salonu, 1.000 kişilik Neşet Ertaş Salonu, 4 bin kişilik amfi salon her yıl yüzlerce etkinliğe kapılarını açıyor.

En Hızlı Büyüyen ve Gelişen

Çağdaş Kenti: ETİMESGUT

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 verilerine göre, nüfusu 566 bin 500'e yükselen Etimesgut, 921 ilçe arasında Türkiye'nin 17. büyük ilçesi olurken, 43 ilden daha fazla nüfusuyla dikkat çekiyor. Son 10 yılda Türkiye'nin en hızlı büyüyen ve gelişen metropol ilçesi olan Etimesgut'un, 10 yıl içinde 1 milyon sınırını aşacağı hesap ediliyor. Etimesgut, Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına 7 bölge 81 ilden insana ev sahipliği yapıyor. Etimesgut'un nüfus yapısı incelendiğinde, 81 ilin tamamından hemşehrinin ikamet ettiği görülüyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, görev yaptığı hem ilk başkanlık döneminde, hem üst üste görevde olduğu son 10 yılda yaptığı hizmetlerle Etimesgut'a mührünü vurdu. Etimesgut'ta yapılan tüm tesislerin ve belediye hizmetlerinin altında Enver Demirel'in imzası bulunuyor. İşte Başkan Demirel'in hayata geçirdiği projeler:

1) Yaşam, Kültür ve Sanat Merkezleri

Atakent Sosyal Tesisleri

Kent Konseyi Binası

Korkut Ata Kongre Ve Kültür Merkezi

Göktürk Aile Yaşam Ve Eğitim Merkezi

Ziya Gökalp Tesisleri

Ahi Elvan Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi

Güzelkent Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi

Atatürk Müzesi ve Okuma Evi

Halide Edib Adıvar Hanımlar Konağı

Türk Beyleri Kent Meydanı

Atatürk Meydanı

Aşağı Yurtçu Mahallesi Sosyal Tesisleri

Bağlıca Yaşam, Eğitim ve Spor Kampüsü (Yapımı Devam Ediyor)

Türk Tarih Parkı ve Müzesi (Yapımı Devam Ediyor)

2) Eğitim Tesisleri

Zübeyde Hanım Kreş ve Gündüz Bakımevi

Eryaman 3. Etap Kreş ve Etüt Merkezi

Atakent Tesisleri Kreş

Ahi Elvan Kreş ve Gündüz Bakımevi

Bağlıca Kampüsü Kreş ve Gündüz Bakım Evi

Çocuk Trafik Eğitim Parkı

etiSEM Merkez Binası

etiSEM Yöresel El Sanatları Merkezi

etiSEM Atakent Sosyal Tesisleri

etiSEM Kent Konseyi Binası

etiSEM Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi

etiSEM Göktürk Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi

etiSEM Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi

etiSEM Satuk Buğra Han Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi

etiSEM Turkuaz Birimi

etiSEM Atayurt Birimi

etiSEM Güzelkent Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi

etiSEM Bağlıca Kampüsü

etiSEM Engelsiz Yaşam Merkezi

3) Emekli Dinlenme Evleri

Eryaman Atatürk Emekliler Konağı

Elvankent Emekli Dinlenme Evi

Atayurt Emekli Dinlenme Evi

Güzelkent Emekli Dinlenme Evi

Bağlıca Emekliler Konağı

4) Sağlık ve Sosyal Tesisler

Engelsiz Yaşam Merkezi

Aile Akademisi

İlge Bilge Hatun Erinçevi

Belediye Tıp Merkezi

Aşevi

Şefkat Eli Çarşısı

Hayvan Barınağı

5) Spor Tesisleri

Turan Spor Tesisleri

Ülkü Spor Tesisleri

Atatürk Şehir Stadı

Atabey Spor Tesisi

Turkuaz Spor Tesisi

Tunahan Spor Tesisleri

Ayyıldız Spor Tesisleri

Atayurt Spor Tesisi

Bağlıca Spor Tesisleri

250 parkta açık spor alanları

6) Park, Yeşil alan ve Hatıra Ormanları

251 Park ve 2.337 Bin Metrekare Yeşil Alan

40 Hatıra Ormanı ve Ağaçlandırma Alanı

Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Park Bahçeler Müdürlüğü Yerleşkesi

Atatürk Hatıra Ormanı

Cumhuriyet Ormanı

15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı

17 Şubat Şehitleri Hatıra Ormanı

23 Nisan Hatıra Ormanı

Prof. Dr. Aziz Sancar Hatıra Ormanı

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Hatıra Ormanı

Şehit Fırat Çakıroğlu Hatıra Ormanı

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Hatıra Ormanı

Sultan Alparslan Parkı

Sultan Sencer Parkı

Kürşat Parkı

7) Cami ve Türbeler

Ahi Elvan Camii ve Türbesi

Ahi Mesut Türbesi ve Mescidi

Emiryaman Camii ve Türbesi

8) Kapalı Pazar Yerleri

Atayurt Kapalı Pazarı ve Zabıta Noktası

Alsancak Mahallesi Kapalı Pazarı ve Zabıta Noktası

Ahimesut Mahallesi Kapalı Pazarı ve Zabıta Noktası

Şeker Mahallesi Kapalı Pazarı

Elvankent Kapalı Pazarı ve Zabıta Noktası

Eryaman 1. Etap Kapalı Pazarı ve Zabıta Noktası

9) Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yapılan Binalar

Etimesgut Emniyet Müdürlüğü Binası

Etimesgut Müftülük Binası

Kadın Sığınma Evi

10) Diğer Hizmetler

Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali

Kültür Gezileri

Engellileri Denizle Buluşturma Projesi

Etimesgut Belediyesi Gelişim Spor Kulübü

Evde Bakım Hizmeti

etiKART

Sünnet Şöleni

Toplu Nikah Töreni

Asfalt, Bordür, Tretuvar Çalışmala


Kaynak: Redaktör Haber
Kaynak: Redaktör Haber

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde kimi Belediye Başkanı olarak görmek istersiniz?